Mistrovství Evropy Itálie 2018

ČR Reprezentace 2018

Neuvěřitelný úspěch českého národního týmu na Mistrovství Evropy v dodgeballe v Itálii, v Lignano Sabbiadoro, které se odehrálo v termínu 25. – 28. 10. 2018
Na letošním, pro Českou Republiku pátém mistrovství Evropy jsme poprvé reprezentovali ve všech třech kategoriích – Muži, Ženy a Mix. Turnaj se zúčastnilo 18 zemí z celé Evropy. Českou reprezentaci tvoří hráči z celé ČR –Kopřivnice, Frýdek-Místek, Brno, Praha, Ústí nad Labem a někteří přijeli reprezentovat až z britských ostrovů.
V kategorii MIX (3 muži a 3 ženy) mělo Česko těžkou základní skupinu, ve které hrálo s Anglií, Severním Irskem a Nizozemskem. V té reprezentace porazila pouze Nizozemsko a skončila tak ve skupině třetí, mezi osm nejlepších států se jí tak bohužel nepovedlo probojovat a spadla do pavouka, ve kterém se bojovalo o 9.-12. místo. Reprezentace nastoupila proti Francii, kterou porazila 22:10 a v boji o 9. a 10. místo i přes vyrovnaný začátek nakonec podlehla Švédsku 19:7

Švédsko:ČR 19:7

V kategorii žen Česko reprezentovalo poprvé. Největší překážkou pro ně byla malá sehranost. Nikdy spolu na žádném turnaji nehrály, protože výběr tvoří ženy z celé republiky a vznikal postupně v průběhu roku. I přes tento handicap hrály ve své skupině obstojně. Prohrály sice s Itálií 9:13, se Skotskem 7:15 a Severním Irskem 2:26, ale porazily Nizozemí 15:9, pak těsně podlehly Švýcarsku 11:13 a nakonec porazily Švédsko 13:9. Postoupily z pátého místa ve skupině do boje o 9. a 10. místo, kde hrály proti Francii, která byla ve své skupině také pátá. Tento zápas vyhrály a obsadily 9. místo.

ČR:Francie 15:13

Největší překvapení a úspěch přišel v mužské kategorii. Loni v Glasgow se česká reprezentace umístila na 8. místě a díky tomu měla lepší los do skupiny, ve které hrozil jen jeden elitní soupeř. Tím nakonec byla Anglie, nejlepší tým světa, dále pak hratelné Nizozemí a nováčky z Polska. Klíčový byl hned první zápas s Nizozemím, který bylo potřeba vyhrát. ČR vyhrála v poměru 20:14 a k postupu ze skupiny jí tak stačilo porazit papírově mnohem slabší Polsko. To se povedlo, Česko porazilo Polsko přesvědčivě 30:2 a Češi tak dle svých plánů postoupili z druhého místa ve skupině do čtvrtfinále i přes prohru s Anglií, která porazila Česko 30:4. Ve čtvrtinále se naše reprezentace utkala
s Walesem, který byl ve své skupině první a který je v současnosti šestým nejlepším týmem na světě. Po prvních deseti minutách již Wales vedl 10:0, ale Češi zabrali a srovnali skóre na 14:14. V té chvíli chyběla do konce minuta a čtyřicet vteřin, během které Wales závěr zápasu takticky absolutně nezvládl. Pokud chybí do konce poločasu nebo zápasu méně než minuta a třicet vteřin a jeden tým kompletně vybije druhý tým, hraje se poslední set, který má vždy 1:30. Pokud během něj dojde k vybití všech hráčů jednoho týmu nebo dojde čas, poločas/zápas končí a body za tento set získá tým, který má více hráčů v poli. V závěru čtvrtfinálového zápasu chyběly pouhých pět vteřin do konce, když Wales vybil posledního českého hráče. Šlo ale o Pyrrhovo vítězství, protože se sice dostal do vedení 16:14, ale tím, že vybil i posledního českého hráče, dal možnost Česku srovnat v posledním setu. Kdyby hráč Walesu schválně českého hráče minul, Wales by vyhrál. Poslední set Češi vyhráli, srovnali tak skóre na 16:16 a následovalo tříminutové prodloužení. V tom Češi vedli 5:2 poměrem hráčů v poli, pak ale po závaru u středové části hřiště došlo k sérii vybití, po kterém byl počet hráčů v poli 2:1 ve prospěch české reprezentace. Závěr si Češi zvládli pohlídat a postoupili do semifinále. V semifinále reprezentace narazila na Rakousko, kterému podlehla 24:8, v zápase o bronz podlehla Skotsku 26:8 a dovezla si domů bramborové medaile.

ČR:Skotsko 8:26

Česká reprezentace byla velice úspěšná a já chci poděkovat všem, kteří obětovali své peníze a čas pro tento Šampionát.
Ženy: Míša Pospíšilová, Sára Knorová (UL), Hanka Liberdová a Kateřina Kaňoková (FM), Karolína Pustějovská (KOP), Cecilia rose Jastrzembska a Tamara Höfer (UK)
Muži: Petr Žingor, Miroslav Klimecký, Radek Kubela, Michal Hudec, Jiří Koňas (KOP), René Pítr, René Ruffer, Petr Liberda, David Řeha (FM), Michal Hýbner, Ondřej Monhart (UL), Filip Dospiva (BR), Jan Sadílek (PH)
Podpora Reprezentace: Jan Špaček (UL), Richard Štěpánek (KOP)

Samozřejmě není to konec, ale postupné zlepšování a růst naší kvality v dodgeballovém světe. Na konci listopadu se již budeme účastnit i Rakouské ligy ve Vídni. V prosinci nás čeká druhé MČR v Ústí nad Labem a nejtěžší oříšek v pořádání mistrovství střední Evropy v březnu 2019 opět v Ústí nad Labem.