Mistrovství Evropy 2014

V březnu když kapitán týmu OlbramChallenge řekl „co takhle začít hrát Dodgeball?“ A druhá otázka „A co takhle to jít zkusit rovnou na mistrovství Evropy do Vídně?“ Většina si klepala na čelo… Nakonec jsme objednali tělocvičnu na ZŠ Milady Horákové, abychom zkusili jestli to někoho bude vůbec bavit. A světe div se po takový době jsme se tolik nepobavili a neunavili v tělocvičně. Stal se z toho náš pravidelný koníček a hráli jsme 1x týdně.

Dodgeball je Americký styl vybíjené akorát je o moc rychlejší a hraje se bez nabíjení. Šest hráčů proti šesti se šesti balóny. V Evropě se tento sport začal rozšiřovat od roku 2010, kdy byla založena EDBF (Evropská dodgballové federace). Evropské pravidla jsou stejné až na to, že se hraje se třemi balóny. Zpočátku jsme hráli pro radost a začínali s balóny co jsme sehnali, takže jsme hráli i s míči na fotbal či házenou. Později jsme si obstarali lepší balóny, ale ten skutečný, který jsme poprvé drželi až na mistrovství, byl pro nás velká investice. Trénovat jsme začali v březnu a postupně jsme začali domlouvat mistrovství Evropy v dodgeballu.

Není to vůbec levné ze svých osobních nákladů financovat celý tým na mistrovství. Naštěstí nám vyšla dotace od našeho města Kopřivnice. Takže nám dosti ulehčili. Český tým se skládal ze sedmi hráčů.

Merta Daniel, Kubela Radek, Hudec Michal, Dospiva Filip, Křístek Tomáš, Šenk Marek a Klimecký Miroslav.

Při příjezdu do Vídně 22. 8. jsme se ubytovali na hotel a šli na zahajující ceremonii. Letos jsme byli jediný stát, který byl navíc oproti loňskému mistrovství. Letošního ME se zúčastnilo třináct zemí. ME bylo rozděleno do třech kategorií a to muži, ženy a mix. My jsme reprezentovali Českou republiku v mužské kategorii. V této kategorii bylo dvanáct států. Druhý den ráno nás čekal náš první zápas proti Skotsku, který se loni umístil na druhém místě. Takže první zápas jsme prohráli. Druhý zápas jsme hráli na hlavním kurtu se Švýcarskem. Tento zápas byl v živém vysílání na Playo TV, takže nám fandili všichni naši známí. Zápas se skládá z pěti her. První hru jsme porazili Švýcarsko a už jsme je nepustili k ničemu. Absolutní výhra pěti her. Dále jsme soupeřili s Itálií, kde jsme vyhráli pouze jednu hru. Po obědě nás porazil Wales a nakonec i Irská republika. Druhý den v turnaji postupovali první čtyři týmy ze skupiny. Což pro nás nebyl konec, neboť se hrálo o 9. až 12. místo. A tak jsme hráli ještě s Rumunskem a znovu se Švýcarskem. Švýcarsko se nám podařilo opět porazit a tak jsme se celkově umístili na 11. místě z 12. míst.

Naším hlavním cílem bylo být rovnocenní soupeři a neudělat ostudu. Což se nám podařilo a odjížděli jsme spokojeni domů. Nutno ještě dodat, že většina státu to hraje okolo čtyř let a když jsme po zápase hodili řeč se soupeřem a ten zjistil, že hrajeme krátce, tak jsme získali obrovský respekt. ME jsme si náramně užili a rozhodně chceme jet i příští rok do Belfastu. Letos začínáme hrát od začátku školního roku a budeme přibírat hráče, abychom mohli hrát i v dalších kategoriích.

Tímto chceme poděkovat městu Kopřivnice a Pionýrské skupině Kopřivnice za podporu.

Záznam se Švýcarskem můžete sledovat zde: od 1:51:00

Za mezinárodní dodgeballový tým OlbramChallenge, kapitán – Miroslav Klimecký